тел./ факс 0332 78 70 81

тел. 050 403 02 30

Подивитись на карті

Як правильно викладати бруківку

Перш ніж приступимо до укладання бруківки добре мати вступний проект, який визначить нам не тільки естетичні вимоги (колір і форма бруківки чи спосіб укладення), але перш за все очікувані навантаження даної поверхні і спосіб осушення (у тому числі поперечні і подовжні спади). Тоді можемо розпочинати роботу.

 

Процес підготовлення місця під бруківку
Розпочинати слід з процесу підготовлення, тобто усунення шару землі аж до натурального грунту товщиною не менше ніж 25 см. Слід перевірити, чи грунт є стабільний і відповідно профільований, з спадами для виходу води. Нахил поверхні залежить від запроектованих умов осушення і знаходиться зазвичай в діапазоні 2,5% - 4,0%, це означає що нахил поверхні від 2,5 до 4 см на довжині 1 м.

 

Установлення обмежень виїмки
Обмеження це бортики, палісади або бордюри залежно від навантажень, а осушувальні канали це відповідно укладена бруківка, або інші бетонні елементи. Обмеження спід встановлювати на бетонному фундаменті не з'єднуючи окремих елементів бетонним розчином! В разі застосування бетону для обробки щілин як наслідок термічної лінійної розширюваності елементів в місцях з'єднувань можуть виступити пошкодження виробів. Крім того забруднені елементи не виглядають естетично.

 

Укладення морозостійкого фундаменту
Залежна від виду основи, а також призначення поверхні, товщина фундаменту повинна складати відповідно: мінімум 20 см для навантажень, що відповідають пішохідному руху і автомобільному до 2,5 тонни і мін. 30 см для навантажень понад 2,5 тонни. На фундамент найкраще застосувати гравій або щебінь з зернистістю 0 - 32 мм. Його спід укладати товщиною 10 - 15 см, згущуючи кожен з шарів трамбуючою машиною або поверхневим вібратором. Має він великий вплив на якість укладеної поверхні в процесі її експлуатації. Товщина фундаменту обумовлена також особливостями грунту, наприклад в разі компактних грунтів таких як глина, рекомендовано відповідно збільшити товщину фундаменту. Рекомендується видалити весь верхній шар грунту, аж до самородного грунту.

 

Виконання підсипки
Наступною дією є виконання підсипки з крихти або відсіяного піску (гравію) з зернистістю 0 - 5 мм. Такий шар після затвердіння у всіх випадках повинен складати від 3 до 5 см. Її слід вирівняти нівелюючою планкою, так, щоб укладена на ній бруківка перед віброущільненням була вища від планованого рівня на 1 см. Це дасть можливість вирівняти допустимі різниці висоти бруківки, що виникли з технологічних причин під час її виробництва. Відповідне ущільнення підсипки виконуємо після укладення бруківки шляхом її утрамбовування вібратором з гумовою прокладкою. Не рекомендуємо застосувати для підсипки цементно-піскову суміш, оскільки вона мінімізує переваги поверхні з бруківки якими є: простота демонтажу і повторного укладення бруківки (в разі аварії підземних пристроїв), еластичне перенесення навантажень, а також відхід води з атмосферних опадів до грунту. Крім того цементно-піскова підсипка міцно в'яже бруківку, що може спричинити їх пошкодження підчас експлуатації. Укладання окремих рядів необхідно регулярно перевіряти шнуром або латкою, а можливі відхилення виправляти. Поверхні, призначені під автомобільний рух (дороги), повинні бути укладені косо до напряму руху. Тоді навантаження розподіляються рівномірно на всіх напрямках. Поверхня укладена таким способом є більш статичною і міцнішою. Біля країв і закінчень бруківку слід підрізати відповідною пилою з метою отримання рівного краю і естетичного вигляду. Особливу увагу слід звернути на дотримання проміжків між бруківкою. Рекомендується застосування проміжків 2 - 3 мм. Рекомендуємо, щоб укладання бруківки відбувалося водночас принаймні з трьох палет, щоб уникнути можливих різниць у відтінках кольору на великих поверхнях. Матеріал, що служить для виповнення швів, мусить бути підібраний таким чином, щоб можливим було взаємне перенесення навантажень з бруківки на бруківку. Рекомендується застосування піску з зернистістю 0 - 2 мм. Він має бути сухий і без жодних домішок. Допускається багаторазове виконання фуг з одночасним поливом водою, що підтримує і прискорює процес затягнення швів. Вібрування слід виконувати на сухій і чистій бруківці за допомогою плитового вібратора з гумовою прокладкою. Вона забезпечує поверхню підчас вібрування від тертя і подряпин. Після виконання цих дій поверхня бруківки може бути експлуатована.